Choď na obsah Choď na menu
 


Premiéra krásneho príbehu statočnej Margity z Antiochie

22. 7. 2017

Premiéra krásneho príbehu statočnej Margity z Antiochie

     Štvrtkový podvečer 20.07.2017 patril v obci Zborov ochotníckemu divadlu. Mládežnícka divadelná skupina zo Zborova v rámci kultúrneho programu Drevosochárskeho sympózia Zborov 2017 uviedla premiéru svojej novej divadelnej hry s názvom „Krása a statočnosť“. Na zborovskom javisku sa odohrával krásny príbeh statočnej svätej Margity z Antiochie. Svätá Margita je patrónkou kostola v Zborove a zároveň súsošie v podobe draka a sochy sv. Margity bolo vyrobené v rámci sympózia.
     Dej hry preniesol prítomných divákov do starovekého mesta Antiochia, ktoré sa nachádza v dnešnom Turecku. Kedysi bolo toto mesto jedným z najdôležitejších a najväčších miest Rímskej ríše. Svätá Margita bola podľa legendy dcéra pohanského kňaza vyhnaná pre svoju kresťanskú vieru z rodičovského domu a na pastvinách pásla ovce. Tam sa stretla s vladárom Olybriom, ktorý z nej chcel urobiť svoju ženu. Keďže neuspel a Margita ho odmietla ako manžela, ale nechcela ani jeho bohatstvo, najprv ju dal zbičovať, a keď sa nepodvolila jeho vôli, dal ju ešte česať kovovými hrebeňmi a natiahnuť na škripec. Takto zničenú a utrápenú ju dal Olybrios hodiť do väzenia. Tam sa jej zjavil diabol v podobe draka a chcel ju zožrať. Keď však Margita urobila znak kríža, drak zmizol. Olybrios bol nespokojný, že jeho plány vychádzajú nazmar a tak dal Margitu upáliť. Margita trpela pre Božie kráľovstvo, a aby toho utrpenia nebolo málo, zviazanú ju hodili do studne. No Boh sa nemohol nasýtiť zázrakov a Margita vyšla z vody. Putá mala rozviazané a pozoruhodný výraz na tvári. Vladár chcel predstavenie rýchlo ukončiť a Margitu sťal mečom... 
     ...hrobové ticho, ktoré v tej chvíli zavládlo v sále Kultúrneho domu v Zborove, ožiarilo svetlo. Dve dievčatá oblečené v zborovských krojoch prišli s oslávenou Margitou medzi Zborovčanov a životným príbehom sa tak sv. Margita priblížila všetkým prítomným. 
     Nielen kultúrny, ale aj duchovný zážitok mali všetci tí, ktorí zavítali na toto divadelné predstavenie. Kombinácia špeciálnych efektov, dôkladne prepracovanej scény a profesionálnych výkonov ochotníckych hercov z Mládežníckej divadelnej skupiny zo Zborova, vyvolali v divákoch neskutočne silné emócie. Svätá Margita z Antiochie, oroduj za nás!

 

 

17_dsc_9730.jpg

 

ÚČINKOVALI:

ROZPRÁVAČ – Valéria Bodíková
EUTYCHIA (matka Margity) – iba sa o nej rozpráva, nehrá ju nikto 
EDESIOS (otec Margity) – Marek Hložek ml.
MARGITA – Adriana Hložeková / Klaudia Kloknerová 
PESTÚNKA – Helena Kovčová 
OLYBRIOS (pisidský vládca) – Marek Hložek ml.
VOJACI – Timotej Gulák, František Mišek
DIABOL – Viktória Majcherová
DIEVČATÁ V KROJOCH – Adriána Hložeková, Alexandra Knapiková
ĽUD V DAVE – Alexandra Dvorščáková, Kristína Geffertová, Terézia Hložeková, Simona Kanská, Veronika Kaňuchová, Ema Majcherová

 

TVORCOVIA:

Autor textu - Leo Zerhau
Preklad a úprava scenára – Valéria Bodíková
Réžia, scéna, dramaturgia - Valéria Bodíková, Rastislav Juraši
Kostýmy – Helena Kovčová, šatník MDS a domáce šatníky
Výroba rekvizít, kulís a stavba scény - Valéria Bodíková, Rastislav Juraši, Marek Hložek ml.
Ozvučenie, osvetlenie, projekcia, fotografie, videozáznam - Rastislav Juraši - STUDIO RECORDS

 

Zborov 2017

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Krása a statočnosť