Choď na obsah Choď na menu
 


Krása a statočnosť

2. 7. 2017

Krása a statočnosť...

...je názov najnovšej divadelnej hry Mládežníckej divadelnej skupiny zo Zborova. Ide o divadelné stvárnenie legendy o svätej Margite Antiochijskej, ktorú spracoval Leo Zerhau.

     Svätá Margaréta z Antiochie (v Pizídii) (iné názvy: Margaréta Antiochijská alebo Marína z Antiochie/Antiochijská; sviatok má 20. júla), sa ako patrónka rodičiek stala jednou z uznávaných Štrnástich svätých pomocníkov, ktorých úcta dosiahla vrchol v 15. storočí. 
     Svätá Margaréta býva zvyčajne znázorňovaná s drakom. Na základe legendy jej bol ukázaný ako nepriateľ, nad ktorým má zvíťaziť. Pripravoval sa ju zhltnúť, ale ona nad ním zvíťazila znamením kríža.
     Margaréta bola podľa legendy dcéra pohanského kňaza Edesia z Antiochie, vyhnaná pre svoju kresťanskú vieru z rodičovského domu. Neskôr upadla do rúk miestodržiteľa Olybria a ten sa pokúsil urobiť z nej svoju milenku. Keďže neuspel, mučili ju a zvádzali mnohými neuveriteľnými spôsobmi, až kým ju za panovania cisára Diokleciána nepopravili, podľa legendy jej odťali hlavu na námestí. Nespoľahlivé údaje hovoria o roku 305 alebo 282.
     Keďže svätá Margita Antiochijska je patrónka nášho zborovského kostola a máme k tejto svätici v našej obci zvláštnu úctu, aj k všetkým našim divadelným skúškam pristupujeme veľmi zodpovedne a s pokorou. 
     A možno na tomto divadelnom predstavení chystáme scénu, ktorú sme ešte v našich hrách nemali... wink Ak sa už neviete dočkať, tak sa na vás tešíme v deň premiéry vo štvrtok 20.07.2017 o 19:30 hod. v sále Kultúrneho domu v Zborove.

resize-of-dsc03073.jpg

Svätá Margita Antiochijska, oroduj za nás!

 

*************************************************************

Mini kronika "Krása a statočnosť"

* 17.09.2017 - Odohrali sme krásne divadelné predstavenie o patrónke nášho kostola. Ďakujeme všetkým, ktorí na toto podujatie zavítali!

* 08.09.2017 - Začali sme reprízovú reklamnú kampaň. Plagáty sú už rozvešané.

* 25.07.2017 - A je to jasné, repríza hry o sv. Margite Antiochijskej bude v polovici septembra 2017. Už teraz sa na vás tešíme!

* 20.07.2017 - Deň našej veľkej premiéry je za nami. Prítomných divákov v sále nášho kultúrneho domu sme opäť prekvapili. Nielen scenár hry, ale aj divadelné výkony hercov na javisku a záverečná "bodka" vniesla divákom nielen slzy do očí, ale priniesla im aj vnútorné duchovné obohatenie. A čo bude ďalej? Žeby repríza... wink